Talep göndermek için tıklayınız
TALEP GÖNDER

Yurtdışı Marka Tescili

Ülkesellik ilkesi kapsamında her marka tescil edildiği ülke sınırları içerisinde koruma altına alınmaktadır. Bu sebeple markanın kullanıldığı ülkelerde tescil işlemlerinin yapılması önem arz etmektedir.

3 Bay Patent Anonim Şirketi olarak sizlere yurtdışı marka tescili konusunda da hizmet vermekteyiz. Yurtdışı marka tescil işlemleri; veri tabanı açık olan ülkelerde araştırma, değerlendirme, başvuru, marka süreç takip, benzer marka itirazları, marka yenileme vb. işlemleri kapsamaktadır. 3 Bay Patent Anonim Şirketi, uzman ekip ve profesyonel yurtdışı vekilleri ile yurtdışı markanın tescil işlemlerinde hizmet vermektedir. 

Yurtdışı marka tescili süreçleri her ülkenin kanun ve yönetmeliklerine göre değişiklik göstermektedir.  Genel olarak müracaat, ilan ve tescil kararı süreçlerinden oluşmaktadır.

Yurtdışında marka müracaatı gerçekleştirmek için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemlerden bazıları aşağıdaki açıklanmıştır:

Madrid Protokolü: Türkiye'de 1999 yılında yürürlüğe giren protokole göre yurtdışı marka tescili için bir çok ülkede tek dilde, tek formla,tek ücretle ve tek bir ofis aracılığıyla müracaat gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıca protokol kapsamında daha sonra yurtdışı marka tescili için eklenmek istenen ülke olması durumunda da ek müracaat gerçekleştirilebilmektedir. Bunun dışında yine yurtdışı marka tescili yapılan ülkelerde yapılması gereken başvuru sonrası işlemlerde tek formla ve tek ücretle sağlanmaktadır. Yurtdışı marka tescil işlemi gerçekleştirilirken Madrid protokolü'nün kullanılabilmesi için yurtdışı marka tescili için kullanılacak markanın menşe ofiste marka tescilinin veya marka başvurusunun olması şarttır.

Ülkesel Marka Müracaatı: Ülkeselllik ilkesi kapsamında her marka tescil edildiği ülkede koruma altına alınabilmektedir.3 Bay Patent olarak tüm ülkelerde yurtdışı vekiller kullanarak yurtdışı marka tescili gerçekleştirebilmekteyiz. Yurtdışı marka tescili gerçekleştirebilmek için uluslararası akredite olmuş vekil firmalar kullanılmaktadır. Yurtdışı marka tescili  gerçekleştirilirken ilgili ülkenin kanunları ve yönetmeliğine göre yönlendirmeler gerçekleştirilmektedir ve olası ret nedenleri  önceden tespit edilmeye çalışılmaktadır. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu müracaat  yöntemleri hakkında detaylı  bilgi almak için 3 Bay Patent Anonim Şirketi yurtdışı uzmanlarından yardım alabilirsiniz.