Talep göndermek için tıklayınız
TALEP GÖNDER

Yurtdışı Patent Tescili

Türkiye’de yapılan yurtiçi patent tescil işlemleri yurtdışı patent tescili olarak da 3 Bay Patent Anonim Şirketi tarafından yapılmaktadır. Patent ve Faydalı modeller için ülkesellik ilkesi söz konusudur. Yani bir patent veya faydalı model yalnızca müracaat edilen ülke sınırları içerisinde koruma sağlamaktadır. Bu sebepten dolayı yurtdışında belirlenen ülkelerde de patent ve faydalı model başvurusu yapılması gerekmektedir.  Paris sözleşmesine göre Patentin veya faydalı modelin yenilik kriterini kaybetmemesi için Türkiye’de yapılan başvuru tarihinden itibaren 12 ay içerisinde diğer ülkelerde başvuru yapılması gerekmektedir. Aksi halde Patent veya faydalı model yenilik kriterini kaybetmektedir. Türkiye’de yapılan başvuru tarihi ile diğer ülkelere yapılan başvuru tarihi arasında üçüncü kişilerin aynı buluş başvuruları hükümsüz sayılmaktadır.

Yurtdışı patent tescil süreçleri her ülkenin kanun ve yönetmeliklerine göre değişiklik göstermektedir

Yurtdışında patent müracaatı gerçekleştirmek için çeşitli yöntemler bulunmaktadırBu müracaat  yöntemleri hakkında bilgi almak için 3 Bay Patent Anonim Şirketi yurtdışı uzmanlarından yardım alabilirsiniz.

Faydalı model belgeleri ile hangi ülkede patent alınmış ise o ülkede koruma sağlanmaktadır. Türkiye harici diğer ülkelerde buluşun korunması istenmesi durumunda Faydalı model sistemi olan ülkelerle ilgili bilgi almanız gerekmektedir